Plnenie bizarných výziev

Na sociálnej sieti sa tvoria výzvy za účelom  ich  splnenia s finančným benefitom. Prvým krokom sa na to od používateľov musí vyzbierať dostatok financií. Druhým krokom – osoba, ktorá chce plniť výzvy musí nakrútiť a zverejniť video, na ktorom výzvu plní, na internetovej platforme. Na platforme sa však objavujú bizarné výzvy, ktoré plnia aj neplnoleté osoby. Medzi takéto výzvy patrí napríklad: jedenie zvieracích výkalov a špakov za peniazekonzumovanie celej zubnej pasty či sypanie si králičieho záchoda na hlavu.

Citujme: „Generálny prokurátor Žilinka preto uložil zabezpečiť preverenie riaditeľovi trestného odboru, „v súvislosti so sprostredkovaním a plnením bizarných výziev spôsobilých vážnym spôsobom ohroziť či poškodiť život, zdravie, morálnu výchovu, slobodu alebo ľudskú dôstojnosť, nedošlo alebo nedochádza k spáchaniu niektorého z trestných činov.“

Jedenie psích výkalov

Programátor Sulík obhajuje vývojárov internetovej platformy Youdare slovami, že výzvy nevymýšľajú oni, ale užívatelia. Tých na sieti dovedna existuje asi 50-tisíc. „Rovnako ako Mark Zuckerberg nevymýšľa, čo užívatelia píšu na Facebooku. Na rozdiel od iných sietí sme však pristúpili k zaisteniu bezpečnosti v niekoľkých krokoch,“ tvrdí Sulík, ktorý dodal, že sociálna sieť je dostupná od 18 rokov a každý príspevok prísne posudzujú. Výkonný riaditeľ platformy priznal, že im nenapadlo, že sa ľudia budú vyzývať k plneniu bizarných úloh, ako je napr. jedenie výkalov. Citujme: „Ako sa však ukázalo, ľudská fantázia je nekonečná. Na druhej strane to je pozitívne, pretože sme boli inšpirovaní odstrániť nedostatky. Taktiež vítame preverenie generálnym prokurátorom,“ uzavrel Sulík.

Hádky s otcom pre platformu

Platforma Youdare by podľa slov Filipa Sulíka mala byť sprístupnená od 18 rokov, v minulosti však sám priznal, že zaregistrovať sa môže ktokoľvek, kto má 15 a viac rokov. „Či tvoriť, alebo plniť výzvy, čo i len prezerať si ich bude vyžadovať prihlásenie a potvrdenie veku 15 a viac rokov. Keď sa niekto zaregistruje a má 18 rokov a chce robiť niečo nebezpečné a nebude vyzerať, že má 18 rokov, tak to proste zrušíme,“ tvrdil programátor. Zároveň priznal, že s otcom Richardom Sulíkom mal už veľa hádok v súvislosti s internetovou platformou. Filip Sulík však skonštatoval, že s otcom to nekonzultuje, pretože s platformou nemá nič čo dočinenia.

Môže dochádzať k trestným činom

Advokát Robert Bános si myslí, že v prípade sociálnej siete by mohlo „dochádzať k naplneniu skutkových podstát niektorých trestných činov len vo vzťahu ku konkrétnym výzvam, ktoré by mohli smerovať k páchaniu trestných činov. Avšak tieto by sa vzťahovali najmä na vyzývateľa, prípadne vykonávateľa danej výzvy.“ Advokát dodal, že prevádzkovateľ platformy by niesol zodpovednosť „v prípade trestného činu nebezpečného elektronického obťažovania podľa paragrafu 360 Trestného zákona, avšak len za splnenia tam uvedených podmienok.“ Aj na Slovensku sa na internete šíria nebezpečné výzvy pre deti. Na jar to bola paracetamolová výzva, kedy sa mladí nakrúcali, ako jedia tabletky. Teraz sú novým trendom bizarné úlohy, ktoré deti robia za peniaze. Dvanásťročný Archie Battersbee zomrel po tom, ako ho v londýnskej nemocnici odpojili od prístrojov. Do kómy sa dostal na začiatku apríla, jeho matka ho našla s opaskom obviazaným okolo krku. Chlapec plnil výzvu nazvanú Blackout Challenge, ktorej cieľom bolo dostať sa do bezvedomia. Rôzne výzvy si deti nakrúcajú aj u nás. Na jar viacerí skončili aj v nemocnici a kontroverzná zábava pokračuje. Výzvy sa šíria najmä na sociálnej sieti TikTok alebo na novovzniknutej platforme YouDare. Internetová komunita sa používateľovi zbiera na výzvu, ten dostane peniaze, ak sa pri nej natočí.

Mladí takto:

  • Jedli psie exkrementy či surové mäso.
  • Striekali si spreje do úst.
  • Rozbíjali hlavou melón alebo si vyholili hlavu.

„Tam je to vyslovene nebezpečné a hlúpe. Je to žiadosť o pozornosť a z toho som smutný a vystrašený. Môže to dopadnúť katastrofálne. Latka toho, čo tam tí ľudia sú schopní spraviť, sa podľa mňa každým dňom stupňuje a je to nebezpečné,“ hovorí youtuber a influencer Peter „Exploited“ Altof. Podľa psychológa je za tým aj túžba niekam patriť. Riešením však nie je zobrať dieťaťu mobil či zakázať sociálne siete.

Aký trest vlastne za svoje činy môžu dostať neplnoleté deti? A čo je najbežnejší trest, keď sú uznaní za vinných?

Riaditeľka kancelárie generálneho prokurátora Barbora Hubertová, ktorá sa špecializuje na trestnú činnosť mladistvých a detské obete, ktorá cituje: „Určite by som rodičov chcela varovať pred tým, aby sa nesnažili nejako svojpomocne tieto konflikty vybavovať. Nedajbože fyzickými útokmi,“ radí rodičom Hubertová.

Ako sa líši potrestanie mladých ľudí do 18 rokov v porovnaní s dospelými?

Skutkové podstaty trestných činov sú rovnaké, rozdiel je v možnosti potrestania takejto osoby. Ak bol trestný čin spáchaný mladistvou osobou, teda človekom od 14 do 18 rokov, môže byť trestnoprávne postihnutá, akurát sa trestné sadzby znižujú na polovicu. Ak má nejaký zločin trestnú sadzbu 4 až 10 rokov, zníži sa na 2 až 5 rokov. Zároveň tu platí, že spodná hranica nesmie byť vyššia ako dva roky a horná hranica vyššia ako 7 rokov. Netýka sa to len obzvlášť závažných zločinov, za ktoré je možné uložiť odňatie slobody na doživotie, teda napríklad úkladná vražda. Môže sa teda stať, že 14-ročný človek pôjde do väzenia na tri roky. Môže sa to stať a aj sa to stáva, nič tomu nebráni. Idú potom do ústavov na výkon trestu pre mladistvých. Keď však ide o mladistvého, preferuje sa taký trest, ktorého účelom je ďalšia výchova. Je možné vziať mladistvého do väzby, keď je to odôvodnené. Napríklad v prípade, že by mohlo dôjsť k úteku alebo k pokračovaniu trestnej činnosti. Aj väzba je výnimočná. Svoje tresty si odpykávajú v Nápravnovýchovnom ústave pre mladistvých v Sučanoch pri Martine.

V Poprade 06. 09. 2022                                               Spracovala Bc. Ing. Júlia Lindtnerová, predseda- štatutár SRRZ

Zdroj: https://tvnoviny.sk/domace/clanok/244185-bizarne-vyzvy-na-internete-ohrozuju-zivoty-deti-robia-to-pre-peniaze?campaignsrc=tn_clipboard